facebook
nasza klasa

Ocena średnia (3.3 pkt / 3 ocen)

Trwałe metody prostowania włosów

3
6 sierpnia 2013

Bujne loki czy delikatnie falujące włosy to prawdziwa ozdoba i marzenie niejednej kobiety. Tymczasem ich posiadaczki często nie podzielają tej opinii. Puszące się, łapiące wilgoć włosy, które zaledwie godzinę temu były idealnie wygładzone bywają utrapieniem. Specjalnie dla nich tekst o nowoczesnych metodach trwałego prostowania włosów.

Już od kilkunastu lat trwałe metody prostowania włosów są powszechnie stosowane przez mieszkanki Ameryki Południowej, które mają grube, ciężkie, niesforne i trudne do ułożenia włosy. Do Polski trafiły kilka lat temu, ale już zdobyły szerokie grono zadowolonych kobiet. Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie wybierz zabieg w renomowanym gabinecie. 

Keratynowa odbudowa

BBD, czyli Brazilian Blow Dry do tej pory zarezerwowany był tylko dla gwiazd, które na wielkich galach zachwycały wygładzonymi, lśniącymi, zdrowymi włosami. 

Keratyna stanowi naturalny składnik naszych włosów. To nierozpuszczalne białko, które w przeciwieństwie do innych protein zawiera cystyny i siarki. Dzięki temu naturalnie odbudowuje i wygładza zniszczone, trudno układające się kosmyki. Ponieważ keratyna posiada silne właściwości pianotwórcze znalazła zastosowanie w produkcji lakierów, farb do włosów i preparatów do trwałej ondulacji. Jej hydrolizaty od lat stosowane są także w produkcji odżywek do włosów zniszczonych, suchych i łamliwych.  

Zabieg keratynowego prostowania polega na umyciu włosów wygładzającym szamponem i nałożeniu na nie niewielkiej ilości keratyny, którą po upływie pół godziny podgrzewa się suszarką do włosów. Następnie każde pasmo prostuje się prostownicą od 5 do 7 razy, najlepiej w temperaturze 240 stopni. W ten sposób cząsteczki keratyny są „wprasowywane” we włókno włosa i uzupełniają niedobory naturalnych składników budujących ich strukturę. 

Po zabiegu włosów nie należy myć, moczyć ani związywać czy zakładać za ucho przez 48 godzin. Jeśli odkształcą się np. podczas spania lub deszczu należy wygładzić je prostownicą. 

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ keratyna jako podstawowy budulec włosów idealnie wnika w ich włókna dzięki wysokiej temperaturze suszarki oraz prostownicy. Można powiedzieć, że wygładzone włosy o zwiększonym połysku i objętości tak naprawdę są „efektem ubocznym” intensywnego zabiegu odżywiającego. Keratyna łączy się z włóknem włosa, dzięki temu nawet wielokrotne mycie nie powoduje jej wypłukiwania. 

Niestety, zabieg ma również minusy. Podstawowym jest cena, która wynosi nawet 800 złotych w przypadku długich włosów. Efekt, w zależności od ich wyjściowego stanu włosów, utrzymuje się około trzech miesięcy. Po upływie tego okresu, keratyna zaczyna spływać z włosów, które powracają do stanu przed zabiegiem. Poza tym, zdarzają się fryzjerzy, którzy niezbyt uczciwe podchodzą do klienta oszczędzając na keratynie najwyższej jakości, którą zastępują jej tańszym odpowiednikiem. Dlatego poszukując gabinetu warto zrobić rozeznanie na temat preparatu, którym dysponuje. Ważne, by była to mieszanka opracowana dla typu włosów europejskich kobiet. Jest ona pozbawiona formaldehydu stosowanego podczas prostowania włosów Azjatek, kobiet czarnoskórych czy mieszkanek Ameryki Południowej, których struktura jest zupełnie inna. Składnik ten może bardzo wysuszyć, a nawet zniszczyć włosy mieszkanek naszej strefy klimatycznej. 

Tańszą alternatywą jest wykonanie zabiegu w domowym zaciszu z użyciem preparatu dostępnego w drogerii. Należy do nich np. Organix Brazilian Keratin Therapy. Jak zapewnia producent, efekty są zbliżone do prostowania włosów w profesjonalnym gabinecie, natomiast utrzymują się do 30 dni. Koszt kosmetyku to około 45 złotych.

Trwała ondulacja… po japońsku

Budowa włosa kręconego znacznie różni się od prostego – w pierwszym z nich rozkład keratyny jest nierównomierny, przez co powstają loki i fale. Trwała ondulacja zmienia strukturę włosa z prostej na kręconą. W przypadku chemicznego prostowania włosów, od jakiegoś czasu zwanego metodą japońską, jest dokładnie odwrotnie. 

Zabieg składa się z kilku etapów. Najpierw rozbija się wiązania włosa, by zmienić ich położenie. Następnie stwarza się strukturę włosa prostego, a na koniec utrwala ją. Jest to zmiana trwała, co oznacza, że włosy będą proste dopóki całkowicie nie odrosną. Odrosty mają więc naturalną, niezmienioną strukturę, podczas gdy reszta włosów jest wyprostowana. Zabieg ma niewątpliwie sporo plusów – w przypadku długich włosów wyprostowane pasma lekko obciążają odrosty, które dzięki temu kręcą i puszą się mniej. To idealnie rozwiązanie dla posiadaczek lekko kręconych lub falujących włosów, które zaczynają się kręcić dopiero na wysokości uszu – zanim włosy odrosną do tego miejsca mija co najmniej rok. Po upływie tego czasu, gdy falujące odrosty zaczną przeszkadzać zabieg prostowania powtarza się tylko na nich. 

Wątpliwości mogą budzić stereotypy związane z preparatami chemicznymi używanymi w przypadku trwałej ondulacji. Na szczęście, od czasów lat 80., kiedy był to najmodniejszy, a zarazem jeden z najbardziej niszczących włosów zabiegów, technologia kosmetyczna znacznie poszła do przodu. Nowoczesne preparaty nie niszczą i nie przesuszają włosów bardziej niż codziennie traktowanie ich prostownicą. Jedynym efektem ubocznym może być lekkie rozjaśnienie koloru, dlatego nie poleca się go posiadaczkom mocno rozjaśnionych włosów. Panie planujące zmianę koloru powinny uzgodnić z fryzjerem terminy nałożenia farby i prostowania – zaleca się nałożenie farby po upływie dwóch tygodnie od zabiegu. Podobno zabieg najlepiej wykonać na włosach trochę zniszczonych. Efektem są wyprostowane, niepuszące się włosy, których wygląd nie zmienia się w wilgotnych pomieszczeniach, podczas deszczu czy kąpieli w basenie. Koszt jego wykonania to około 300 złotych.

Oto włosy przed i po zabiegu:

Stara dobra prostownica

Dla tradycjonalistek pozostaje niezawodna metoda doraźna – prostownica. Najnowocześniejsze urządzenia zaopatrzone są w płytki teflonowe lub nano-tytonowe z turmalinowo-ceramiczną powłoką, które chronią włosy przed wysokimi temperaturami. Jonizacja zapobiega zaś elektryzowaniu się włosów. Niestety, taka ochrona nie jest wystarczająca. Dobrze zaopatrzyć się w preparaty chroniące włosy przed wysokimi temperaturami oraz szampony i odżywki prostujące włosy już podczas mycia. Paniom prostującym tylko końcówki zaleca się stosowanie płynnego jedwabiu lub olejków do włosów. Pamiętaj, by używać prostownicy tylko na suche włosy, pozbawione kosmetyków stylizacyjnych, ponieważ tylko nieliczne urządzenia przeznaczone są do prostowania na mokro. Nie poleca się także prostowania włosów za pomocą okrągłej szczotki i suszarki – wymaga to nie tylko wyjątkowej wprawy, ale również powoduje uszkodzenia, wyrywanie włosów oraz przesuszenie skóry głowy. 

Tekst: A.T.

Zdjęcia: japanesehairstraightening.com, organixhair.com, glamcheck.com, babyliss.com, spoiledpretty.com

Zobacz wszystkie artykuły

Komentarze

Opinie użytkowników:

Ocena średnia (3.3 pkt / 3 ocen)

  • test


2013-08-07 09:58:07

Ocena ogólna (5.0 pkt)


  • test


Zazdroszcze wszystkim dziewczynom o prostych wlosach. Mi sie takie marza, niestety wiecznie prostownica idzie w ruch, nie pomagaja odzywki. Mam tego dosc...
Pokaż więcej opinii Ukryj więcej opinii